Palmy jsou nejtypičtějšími rostlinami, které se pojí se vzpomínkami na exotické dovolené. Tyto rostliny dokážou z Vaší zahrady vykouzlit doslova exotický ráj. Přitom jejich pěstování není nic složitého. Jejich kráse na terase, vedle bazénu nebo na zahradě, se prostě nic nevyrovná. Ze stovek různých druhů palem jsme připravili výběr těch nejjednodušeji pěstovatelných v našich podmínkách. Část palem je velmi odolných vůči mrazu a s jistými zásadami zimování jsou schopné výborně prospívat i volně vysazené.
Tyto rostliny vysazujeme, pokud možno na jižní stranu, ideálně v mírném svahu, aby přebytečná voda mohla rychle odtékat. Palmě je potřeba vykopat cca o polovinu hlubší i širší jámu, než je potřeba, a na dno je potřeba udělat dostatečnou štěrkovou drenážní vrstvu. Palma nemá ráda přemokření v chladném prostředí. Substrát mícháme např. rovnoměrné díly – hrubý písek, štěrk nebo drť, zahradní zemina. Můžeme přidat i perlit. Pokud použijeme rašelinu, tak pouze nekyselou. Zejména v zimních a jarních měsících je dobré chránit rostlinu před sněhem a deštěm. Jinak je rostlina háklivá na uhnití. Je vhodné, aby půda před zimou byla řádně vysušená.
Dle vlastních zkušeností i zkušeností odborníků je nutno pěstovat rostlinu pod přístřeškem, ideálně v polykarbonátovém skleníčku, a to v měsících prosinec až únor, kdy hrozí teploty neslučitelné s přežitím i těch odolnějších palem. Polykarbonátový kryt je lehce smontovatelný, má nejlepší tepelné i světelné vlastnosti a je dlouhodobý. Domeček pro palmu zvládne každý průměrně zručný člověk. Ti méně šikovní si jej nechají udělat. Z vlastních zkušeností doporučuji udělat rozebíratelný kryt, který se spojuje pomocí pantů. Jeho montáž a demontáž pak zabere do 5 minut i pro dvoumetrovou palmu. Méně odolné palmy volně vysazené přežijí naše zimy v takovém skleníčku za pomoci levného vytápění. Odolnost jednotlivých druhů palem máme uvedenu níže v tabulce nebo v podrobném popisu jednotlivých druhů palem. Minimálním uvedeným teplotám jsou palmy schopny odolat za předpokladu zdravé a dobře zakořenělé rostliny a při zajištění ideálních podmínek (sucho, chráněná poloha, slunné stanoviště atd.).
Palmy pěstované v kontejnerech doporučujeme na zimu přemístit na chráněné stanoviště. Je potřeba mít na paměti, že odolnost palem v kontejnerech je nižší z důvodu možnosti promrzání kořenového balu. Kořeny jsou totiž mnohem choulostivější na zmrznutí při nižších teplotách než samotná rostlina. Bezpečná teplota rostlin v květináči u odolných druhů palem je kolem –5 °C (Trachycarpus, Chamaerops, Butia, Washingtonia, Phoenix, Brahea).
Výsadba palem a dalších exotických rostlin do volné země je v našich podmínkách doporučena v měsících březen, duben, květen a červen. Rostliny si potřebují vytvořit dostatečný kořenový systém, aby mohly odolat maximálním mrazivým teplotám. Uváděná mrazuvzdornost u jednotlivých rostlin je spíše orientační a může se lišit v závislosti na mnoha dalších okolnostech a faktorech, např. zdraví rostliny, stáří, původ, místo výsadby, propustnost půdy, schopnost obstarat rostlině maximální suché podmínky, choroby nebo škůdci atd.